Spedycja Poznań

Logistyka i spedycja- czym się różnią, jaki zakres prac obejmują?

 

Wiele firm oferuje usługi logistyczne oraz spedycyjne, nie znając do końca zakresu prac tych dwóch usług. Trzeba podkreślić, że logistyka i spedycja nigdy nie oznaczała tego samego. Dlatego warto zapoznać się z definicjami tych słów, aby bez problemów rozróżniać je w przyszłości.

Przede wszystkim ważny jest fakt, iż logistyka to nauka, która obejmuje szeroko pojętą tematykę i szczegóły związane z transportem dóbr. To planowanie, projektowanie, kontrolowanie i nadzór zleceń transportowych. Logistyk to osoba, która dba o efektywność i sprawność realizacji zlecenia. Musi być obeznana w technologii transportowej, znać procesy projektowania oraz potrafić zarządzać i organizować czas nie tylko sobie, ale i swoim współpracownikom. Praca logistyka nie kończy się na zrealizowanym zleceniu. Po każdym zleceniu logistyk musi przeanalizować czy cały proces odbywał się zgodnie z planem i czy przewidział wszystkie ewentualności, jakie wyniknęły podczas wykonywania danego zlecenia. Jeżeli chodzi o potwierdzenie umiejętności logistycznych, to jest nim najczęściej dyplom ukończenia uczelni wyższej w tym kierunku.
katamaranyzatoka.pl

Czym więc logistyka różni się od spedycji?

Spedycja- to głównie organizowanie przewozów różnorodnych dóbr. Spedycja jest częścią logistyki. Spedytor jest odpowiedzialny za administracyjną część obsługi zlecenia. Przyjmuje zlecenia od klientów oraz zawiera z nimi umowy. Wypełnia wymagane dokumenty i tłumaczy je na ojczysty język. Spedytor organizuje środek transportu, którym ładunek ma zostać przewieziony. Załatwia wszystkie zgody i przedstawia klientowi jak wyglądają przepisy prawne w danym państwie. Spedytor ma zawsze najwięcej kontaktu z klientem. Jego praca tak naprawdę polega na realizowaniu zaplanowanych działań, które wcześniej przygotował dla niego logistyk.

Przenikanie logistyki i spedycji

Dlatego praca logistyka i spedytora zawsze będzie się przenikać oraz łączyć. Logistyk obejmuje w swoich planach działania spedytora. Ważne, aby zarówno logistyk jak i spedytor mieli ze sobą bezpośredni kontakt i wspólnie planowali pracę spedytora. Znacznie ułatwia to współpracę pomiędzy nimi, a co za tym idzie mogą kompleksowo i profesjonalnie obsłużyć swojego klienta.

Jak wybrać najlepszą firmę logistyczną lub firmę spedycyjną?

Firmy, które oferują usługi logistyczne oraz spedycyjne najczęściej nie do końca wywiązują się z założonych funkcji tych zawodów i spedytor jest często również logistykiem. Niestety takie rozwiązanie może pozornie przyniesie oszczędności, ale na dłuższą metę niewykwalifikowany logistyk to strzał w kolano i wiele problemów, które może stworzyć z niewiedzy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie swojej logistyki firmie, która jest rzetelna i fachowo zaplanuje całą dystrybucję. Ponad 15 lat na rynku staramy się wdrażać europejskie standardy obsługi, zawsze najważniejsza jest dla nas satysfakcja naszych wyjątkowych klientów.

Strona główna

V4L to firma logistyczno-spedycyjna, która zna się na tym co robi. Pracują u nas wykwalifikowani logistycy, którzy z doświadczeniem i rozwagą dobierają spedytorów, z którymi będzie im się dobrze pracować. Dzięki dobrej i zdrowej atmosferze planowanie oraz realizacja zleceń transportowych to dla nas czysta przyjemność. Nie zastanawiaj się dłużej, napisz do nas, a ekspresowo wycenimy transport Twojego ładunku w dowolne miejsce na świecie.